Ztracení a nalezení
Co dělat při nálezu psa?
Pokud naleznete psa, zde je několik klíčových rad, jak postupovat:
Pokud naleznete psa, zde je několik klíčových rad, jak postupovat:
- Vyčkejte na místě: Zůstaňte na místě alespoň 20 minut. Může se stát, že pejsek běžel jen známou trasu napřed a jeho majitel se brzy objeví.
- Zvažte bezpečnost: Před odchycením psa zvažte, zda je to pro vás bezpečné. Vystresovaný pes může být nevyzpytatelný. Pokud je pes přátelský, zkuste ho uklidnit tichým hlasem a nalákat na jídlo nebo vlastního psa.
- Zkontrolujte obojek: Podívejte se, zda má pes obojek se známkou obsahující jméno a kontakt na majitele. Někdy bývá číslo napsané na spodní straně obojku.
- Nehybejte se z místa nálezu: Není dobré pejska odvážet z místa nálezu, protože jeho majitel ho pravděpodobně hledá.
- Volejte Městskou policii: Pokud se vám podařilo psa chytit, zavolejte Městskou policii na číslo 156, aby si ho od vás převzali a převezli do útulku. Pokud se vám zvíře chytit nepodařilo, i tak je dobré je informovat o situaci.
- Zjistěte číslo mikročipu: Pokud máte možnost, zjistěte nejbližší veterinární ordinaci nebo služebnu Městské policie, kde mohou zjistit číslo mikročipu. Operátoři Národního registru majitelů zvířat jsou k dispozici 24 hodin denně a mohou zprostředkovat kontakt s majitelem.
- Kontaktujte obecní úřad: Obec má zákonem stanovenou povinnost postarat se o nalezené zvíře. Pokud se obec odmítne postarat, kontaktujte Policii ČR.
- Dočasná péče: Pokud bydlíte poblíž a pes je ochotný s vámi jít, vezměte ho domů. Můžete se o něj postarat v dočasné péči, dokud se nenajde jeho majitel. Dejte mu napít a, pokud není zraněný, také najíst.
- Nahlaste nález: Ohlašte nález v několika nejbližších útulcích nebo záchytných kotcích, kde pravděpodobně majitel hledá.
Co dělat při ztrátě psa?
Pokud se vám ztratil pes, zde je několik klíčových rad, jak postupovat:
Pokud se vám ztratil pes, zde je několik klíčových rad, jak postupovat:
- Zůstaňte na místě: Po ztrátě se snažte co nejdéle zůstat na místě, protože pes se většinou vrací, i když někdy až za několik hodin.
- Připravte místo: Připravte místo, kde na vás pes může počkat. Pokud nemůžete v místě ztráty déle čekat, zanechte zde část svého oblečení (bundu, mikinu) nebo deku z auta. Pes si na látku se známým pachem může lehnout a počkat na vás.
- Pravidelně se vracejte: Na místo se pak pravidelně, v pokud možno krátkých intervalech, vracejte.
- Kontaktujte městskou policii: Zavolejte na číslo 156 a informujte je o ztrátě.
- Útulky a záchytné kotce: Kontaktujte útulky a záchytné kotce několikrát po sobě v rozmezí několika týdnů. Je lepší útulky přímo navštívit, protože jejich provozovatelé a zaměstnanci někdy nezaznamenávají ztráty. Rozešlete e-mailovou zprávu nebo fotku a popis útulkům.
- Zavolejte na úřad: Kontaktujte příslušný (městský, místní, obecní) úřad a zjistěte, zda v místě ztráty nepořádali odchyt zvířat. Požádejte je o inzerci ztráty zvířete v místním tisku, na internetových stránkách obce a místním rozhlasem, případně na úřední desce obce.
- Veterinární ordinace: Kontaktujte nejbližší veterinární ordinace, protože nálezci často zajdou kvůli čipu na nejbližší veterinu v místě bydliště nebo nálezu.
- Vylepte letáky: Vylepte letáky na frekventovaná místa v místě ztráty s informací o ztrátě, nejlépe s fotkou a nabídkou odměny. Vhodná místa zahrnují hospody, samoobsluhy, školy, úřady, autobusové zastávky, nádraží a čekárny.
- Čipování: Pokud je vaše zvíře čipované, kontaktujte Národní registr majitelů čipovaných zvířat na čísle 602 611 053 (nonstop služba) a nahlašte jim ztrátu. Dvojnásobně to platí pro ty, kteří své očipované zvíře dosud neregistrovali.
- Aplikace pro vyhledávání čipů: Můžete také využít aplikaci, která vyhledává čipy napříč registry, například "Najít zvíře - vyhledávání čipů zvířat".